HANGİ BÖLGEDE, HANGİ LAZER EPİLASYON YÖNTEMİ EN İYİSİ?

Lazer epilasyon ise kalıcı sonuçlara sahip etkili bir uygulamadır. Ağda, jilet ya da tüy dökücü kremlerin kullanıldığı her vücut bölgesine lazer epilasyon yapılabilir. Lazer epilasyon teknolojilerindeki gelişmelerle günümüzde ağrısız ve acısız lazer epilasyon yaptırmak mümkün olmaktadır. Kişinin cilt ve kıl yapısına bakılarak uzman doktorlar tarafından belirlenen ve epilasyon amaçlı kullanılan lazer tipleri dört çeşittir. Bunlar; Alexandrite,Nd:Yag, Diode ve Buz lazerdir.

90’lı yıllardan günümüze uygulanmaya devam eden lazer epilasyon, gelişen teknoloji sayesinde oldukça yaygın şekilde tercih edilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmaya kalıcı çözüm sunan lazer epilasyonun  başarılı olması için bazı etkenler mevcuttur.

Cihaz Seçimi

Lazer epilasyon uygulaması her kişide hatta aynı kişinin farklı bölgelerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun için başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, lazer epilasyon yaptıracak kişiye en uygun cihazın seçilmesidir.

Cilt Rengi

Lazer epilasyon uygulaması yaptıracak kişinin cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlar çünkü; açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Lazer dozu ne kadar yüksek olursa başarı da o kadar artar.

Kıl Rengi

Lazer epilasyon uygulamalarında kalın kıl yapısına sahip kişi açık tenli bireyler gibi avantaj sahibidir çünkü; lazer makinesi kalın kıl kökünü daha iyi gördüğünden etkinlik fazla olur. Bu sebeple kıl ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılı olur. İnce tüylerde ise etkinlik ya çok az olur ya da hiç olmaz. Diode lazerler, bir kısım iyi seçilmiş ince tüylerde etkinlik sağlayabilir.

Cinsiyet

İstenmeyen tüyler her ne kadar  kadınların sorunu olarak görünsede erkekler için de sorun teşkil etmektedir. Erkekler ile hanımlardaki tüylenme şikayetleri her ne kadar aynı olmasa da modern çağımızda en az hanımlar kadar erkeklerde istenmeyen kıllarından kurtulmak istiyorlar ve bunun için lazer epilasyon yöntemine sıkça başvuruyorlar.Lazer epilasyon, uygulama prosedürü açısından erkeklere ve kadınlara aynı şekilde uygulanmakta olup fark yoktur. Erkeklerde lazer epilasyonun etkileri kadın lazer epilasyon etkileri ile benzerlik göstermektedir. Hatta erkeklerin kıl kökleri daha kalın ve koyu olduğu için daha hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır.

Hormonal Durumlar

Kadınlarda hormonal nedenli tüylenme varsa ilk olarak hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.Hormonal tüylenmeler de mutlaka hastalığın nedeni tespit edilmelidir. Altta yatan hormonal sorunlar arasında çoğunlukla polikistik over hastalığı bulunmaktadır. Bu sebeple kişiyi, bir kadın hastalıkları uzmanının değerlendirmesi daha uygundur. Lazer epilasyon uygulaması ile birlikte hormonal tedavinin de başlaması oldukça önemlidir. Yüz bölgesinin hormonal duyarlılığı ve kıl döngüsünün hızlı olması nedeniyle lazer tipi seçilirken de seçici davranılmalıdır. Bunun yanında lazer epilasyon başarısı vücudun farklı bölgelerinde ve var olan hormonal durumlara göre değişiklik gösterebilir. Hormonal durumların yanı sıra vücutta bulunan kıl dönmeleri lazer epilasyon yöntemiyle tedavi edilir. Kıllar kalıcı olarak yok edildiğinden lazer epilasyon sonrası batık oluşumu gözlenmez.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Epilasyon; teknik donanımın yeterli olduğu, uzman kişilerin işlem yaptığı, doğru cihazların kullanıldığı ve de uygun seans aralıklarıyla uygulama yapıldığı koşullarda istenmeyen tüylerin bir daha çıkmasını engelleyebilmektedir. Bu bağlamda epilasyon, cilt yapısının ve kıl cinsinin uygun olması durumunda vücudun neredeyse her bölgesine uygulanabilen güvenli ve konforlu bir işlemdir. Göz çevresi , göz altı ve mukoza alanları dışında kalan vücudun her bölgesi lazer epilasyonun uygulama bölgeleri arasında yer almaktadır. Lazer epilasyonun uygulama bölgeleri arasında en çok tercih edilen bölgeler; kadınlarda bacak, genital bölge, koltuk altı ve yüz iken; erkeklerde yanak, boyun ve sırt bölgeleridir.

Bir cevap yazın

Whatsapp Destek
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?